Да се справим с гнева
Гневът и ядът са едни такива емоции, които обичат да се крият. С това занимание ще поиграем на откриватели и ще опитаме да помогнем на ядосано изглеждащите деца.
Ядът е много вероятно да изглежда като друго чувство, което да "бие на очи" на пръв поглед. Зад него могат да се маскират неща като тревога, тъга, вина, страх и срам - всички те могат да доведат до "разгневени" реакции. Най-доброто място да започнем е, като забележим или се опитаме да открием какво предшества или води до агресивно поведение при децата.
Ядът служи и за нещо много важно - да покаже непосрещнати нужди. За него говорим като за "неразопаковано" поведение - т.е. нещо, което има нужда да бъде погледнато в по-широк контекст, за да си дадем сметка за причините и да го "разопаковаме". За това ни помагат въпроси като:
Ето 5 начина, които могат да ни съдействат да се справяме с яд и гняв:
Какво е поведението, което искаме да видим? Спокойствие. Ето няколко въпроса, с които не само да се подготвим предварително за по-бурни ситуации, а и да стимулираме спокойствие при децата и при нас самите.
натиснете и задръжте (смартфон) или натиснете с десния бутон и копирайте (компютър)
Занимания, които са добра комбинация за следващи игри.
Тази дейност ще помогне на децата да управляват емоциите си, като използват пързалката като средство за визуализация. Нямате нужда от реална пързалка, за да се случи ;)
Забавна игра, която помага за моментален контрол над по-бурните чувства и мисли, които ни "заливат" в определени моменти от деня. Подходяща е за провеждане на открито.
Най-успешният начин да контролираме емоциите е, като първо ги разпознаваме - затова могат да ни помогнат сетивата и цветовете. Занимание, подходящо за деца на/д 8 години.
© Red Paper Plane / Ред Пейпър Плейн ЕООД, 2022
София 1616, ул. Секвоя 1А