Боц, замръзни, дишай!
Забавна игра, която помага за моментален контрол над по-бурните чувства и мисли, които ни "заливат" в определени моменти от деня. Подходяща е за провеждане на открито.
Докато повечето възрастни можем да се възпрем преди ответна реакция (но както добре знаем, невинаги ни се получава), социалните умения, необходими за това, могат да са особено трудни за децата.
С тази игра ще засилим самоосъзнатостта на децата и ще им позволим да упражняват "спиране" и "тръгване" - много полезни, когато се случи нещо неочаквано.
Днес първо ще играете "Боц и замръзни", което е игра за замръзване. Всички тичат в различни посоки и в един момент, когато се срещнеш с някого, го докосваш по рамото и казваш "Боц и замръзни!". Замръзналото дете трябва да остане така, докато някой не го отмръзне, като до докосне по рамото и каже: "Боц и отмръзни!".
Поиграйте на играта за десетина минути. След това съберете децата около вас и обсъдете двете различни състояния - замръзнало и отмръзнало. Как се усеща всяко едно от тях? Различни ли са? Как се чувстваме, когато преминаваме от едно в друго? През деня, кога е добре да кажем "Замръзни!" и да си поемем няколко пъти дълбоко въздух (когато сме разстроени, когато стане нещо неочаквано, когато някой ни обиди)? А кога е време вече да кажем "Отмръзни!" (когато сме се успокоили, когато вече се чувстваме по-добре)?
"След като децата вече са усетили играта, продължете с втората част: "Замръзни и дишай!".
За тази игра ще има нужда децата да се движат свободно наоколо и след това да спрат, когато вие извикате: "Замръзни!". Децата остават замръзнали в тази поза, докато им кажете дадена ситуация. Но вместо да реагират на нея с емоция веднага, след като им я споделите, децата всички заедно извикват: "Замръзни и дишай!" и започват да дишат бавно и спокойно. Упражнявайте се да казвате и правите това заедно няколко пъти, преди да стартирате наистина.
Ето примерна ситуация:
Ето още ситуации, които можете да използвате, предшествани от "Замръзни" и последвани от "Замръзни и дишай" (можете спокойно да си създавате собствени, да променяте и допълвате):
Не играйте твърде дълго време и задължително завършете с положителна емоция накрая.
След като премине заниманието, отделете време за кратка дискусия с децата, за да осмислят случилото се (рефлексия). Попитайте ги има ли смисъл да се спрат и дишат, преди да реагират на силните емоции? Защо?
После обсъдете заедно в какви ситуации, които ни се случват всеки ден, можем да приложим "Боц, замръзни, дишай!" - в клас, у дома, навън.
Занимания, които са добра комбинация за следващи игри.
Най-успешният начин да контролираме емоциите е, като първо ги разпознаваме - затова могат да ни помогнат сетивата и цветовете. Занимание, подходящо за деца на/д 8 години.
Групово занимание, с която децата опознават и осмислят разнообразни емоции чрез драматизация, като създават "стоп сцени".
Гневът и ядът са едни такива емоции, които обичат да се крият. С това занимание ще поиграем на откриватели и ще опитаме да помогнем на ядосано изглеждащите деца.
© Red Paper Plane / Ред Пейпър Плейн ЕООД, 2022
София 1616, ул. Секвоя 1А