Пързул надолу
Тази дейност ще помогне на децата да управляват емоциите си, като използват пързалката като средство за визуализация. Нямате нужда от реална пързалка, за да се случи ;)
Способността да разпознаваме и назоваваме емоциите е най-голямата и първа стъпка по пътя към успешното им контролиране и управление.
Тази игра използва пързалката като визуален и добре познат инструмент, за да помогне на децата да си представят и да преминат по пътя, който емоциите си изграждат. Също така, с него те тестват различни стратегии, които могат да прилагат, докато са под влиянието на емоции.
Всяко дете има нужда от свое копие на работния лист за заниманието. С него децата ще визуализират различните "стъпала" на пързалката и как преминават през тях.
Съберете се с децата и отделете 10-ина минути за дискусия по темата. Може да сте навън или в класната стая. Напомнете на децата, че всички емоции са напълно нормални и всички хора ги изпитваме постоянно. Дори вие :) Всеки човек преминава и през най-големите, силните, разклащащите емоции. Най-важното не са самите емоции, те ни правят хора - основното е да опитваме ние да ги контролираме, а не те нас.
Има три неща, които могат да ни помогнат да ги управляваме. Прерисувайте пързалката от работния лист на дъската, за да я виждат всички деца. Разкажете как емоциите работят като пързалка - те отиват нагоре и после слизат надолу. Направете паралел с дишането: емоциите идват (накарайте децата да вдишат бавно и дълбоко) и след това си тръгват (нека сега да издишат по същия начин).
Всъщност, дишането по този начин е едно от добрите средства да се успокоим от емоция.
Управлението на емоциите ни е точно като спускането по пързалката - избираме "да пуснем" емоцията да си тръгне от нас. Покажете действието визуално, за да го запомнят по-добре децата. Ръката вие е горе на пързалаката, с жест се спускате надолу по нея и "изтръсквате" емоцията настрани, все едно си тръгва. Всички емоции - тревога, щастие, тъга, въодушевление, действат така: качват се на пързалката, после се спускат и накрая си тръгват. Посочете върха на пързалката - понякога прекарваме дълго време горе (номер 5 на стълбичката) и не искаме да се оставим емоцията да се спусне и да си тръгне. Но в един момент я пускаме надолу. И това е нормално.
Дайте следния пример:
"И ето ме ме мен сега, долу на пързалката, спокойна. Нека оцветим тази емоция зелена."
Как да зная, че се чувствам спокойна? По какво да разбера?
Как да зная, че се чувствам тъжна или изненадана?
Попитайте: Какво мислите? Защо Вики би постъпила така?
Която и опция да изберат, предизвикайте децата, като приложите противоположния вариант, за да покажете как напрежението може да ескалира или да отмине в зависимост от това какво си мислим ние, че се е случило. И това е нещо, което ние можем да контроливаме (въпреки, че не винаги е лесно)! Винаги, когато говорите с децата за емоциите, напомняйте, че няма лоша емоция. Това са нашите чувства и ние всички ги изпитваме в дадени моменти от деня - и не трябва да ги крием, потискаме, избягваме или да ни е срам от тях. Това, за което трябва да внимаваме, е как емоциите влияят поведението ни.
Ако Вики ме блъсне, как това може да повлияе на поведението ми?
Но, добрата новина е, че ние не оставаме в тази емоция завинаги - ако я пуснем по пързалката :)
Всички можем да се сетим за моментите, когато емоцията ни ескалира и се държим по начин, по който не е редно и даже малко ни е срам сега, като се замислим. Дори нещо, което си мислим, че е супер емоция, като въодушевление, може да ни накара да действаме особено и даже след това отново да ни е неудобно. Невинаги гневът е в основата на лошото поведение - може също да е страх или притеснение.
Раздайте работния лист на всяко дете и им кажете, че ще се фокусирате сега само върху лявата част на листа, която е как емоцията нараства и ескалира.
Попитайте децата да си представят ситуация, при която се придвижват нагоре по пързалката чак до номер 5. Нека:
Насърчете няколко ученика да споделят историите си. А след това обяснете: "Сега ще се фокусирате върху неща, които могат да ни помогнат да управялваме емоциите си или още да се спуснем по пързалката. Какво можем да направим, за да помогнем на големите емоции да преминат?" Първо попитайте децата, а след това добавете и вие.
Има много възможни отговори, включително:
Напишете някои от отговорите (вашите и техните) на дъската и накарайте децата да завършат дясната страна на листа, като изберат действие (или две), с което могат да се спуснат по пързалката и пуснат емоцията да си ходи.
За да продължите това занимание в "реални" условия, можете да отидете до пързалката или в близкия парк и да кажете на децата да се изкачат нагоре, като си представят как емоцията ескалира и след това, като стигнат до върха, да извикат "Пускам сеее!" и да слязат надолу, като пуснат и емоцията да си ходи. Питайте ги как беше по-добре - нагоре по стъпълата или като се пускаха надолу :)
натиснете и задръжте (смартфон) или натиснете с десния бутон и копирайте (компютър)
Занимания, които са добра комбинация за следващи игри.
Занимание, което ни помага да регулираме нивото ни на енергия. Ежедневно минаваме през най-различни състояния - но дали съответстват на това, което правим в момента?
Игра за невербална комуникация, жестове и мимики. С нея се опознаваме по-добре, като комбинираме ключови умения, използвани в театралното изкуство.
Гневът и ядът са едни такива емоции, които обичат да се крият. С това занимание ще поиграем на откриватели и ще опитаме да помогнем на ядосано изглеждащите деца.
© Red Paper Plane / Ред Пейпър Плейн ЕООД, 2022
София 1616, ул. Секвоя 1А