Мозък-мечта
С тази игра ще стъпим на стратегията за прогресивното мислене, за да покажем на децата колко е хубаво да грешим, когато се учим от грешките си. Занимание, подходящо за деца на/д 8 години.
За това занимание всеки ученик ще има нужда от свое копие на работния лист, с което ще си направи самооценка и ще си поставя умни цели.
Отбележете, че всеки път, когато опитаме нещо ново, научаваме нещо ново. Затова и когато се изправим пред нещо по-трудно и предизвикателно, това всъщност е много добре за нас. Може и да не успеем да го направим сега, но можем да се научим как става. Ние все още не можем, но след време ще се научим!
Продължете дискусията, като отбележите, че чувството, че нещо не го можеш и не си добър в него е напълно нормално. Всички изобретатели знаят много добре, че доброто решение не идва никак лесно. Както е казал Едисон: "Не, аз не съм се провалил 10,000 пъти! Просто съм намерил 10,000 начина, по които нещо не работи!".
Ето списък с думите, които постоянно съпътстват работата на всички известни изобретатели и откриватели.
След това раздайте работните листа и помолете децата да попълнят само първите три въпроса. Спрете, преди да са попълнили техните УМНИ цели.
Преди да продължите с втората част от листа, може би е добре да поговорите за това как се поставят цели така, че децата да могат да си поставят "Конкретна", "Измерима", "Постижима", "Реалистична" и "Времева" цел. Много е важно целите да са постижими. Окуражете ги да започнат с нещо, което смятат, че могат да постигнат, ако проявят воля и постоянство.
Поговорете и за това, че големите цели могат да се разделят (и е добре да се разделят) на по-малки стъпки, които да се случват една след друга. Защо правим това? Защото така успяваме да се справим с по-малки, постижими стъпчици, които ни водят право към голямата цел.
След това дайте на децата да попълнят втората част от работния лист. Прегледайте целите им и намерете начин да ги подрепяте във всички стъпчици, които те трябва да предприемат, за да постигнат целта си.
Добър начин за това е да правите регулярни срещи за проверка на целите, по време на които да си говорите докъде сте стигнали и какво сте научили. Ако прецените, можете да изпратите тези цели и на родителите, за да могат и те да подкрепят децата по пътя на научаването на нови умения.
След като премине заниманието, отделете време за кратка дискусия с децата, за да осмислят случилото се (рефлексия). Попитайте ги защо е важно да си поставяме цели и защо трябва да разделяме нещата на по-малки стъпки.
Потърсете заедно примери от живота, в които действаме по подобен начин - например, свързани със здравето, успеха, пътуванията.
натиснете и задръжте (смартфон) или натиснете с десния бутон и копирайте (компютър)
Занимания, които са добра комбинация за следващи игри.
Занимание, с което децата ще разберат как развитието ни като хора и средата, която ни заобикаля, е отговорна за нашите притеснения и тревожност.
Тревогата и притеснението имат особена репутация на негативни емоции, но са си напълно нормални. Тук ще намерите техники как да помогнете на децата, които се чувстват малко (или много) притеснени.
Гневът и ядът са едни такива емоции, които обичат да се крият. С това занимание ще поиграем на откриватели и ще опитаме да помогнем на ядосано изглеждащите деца.
© Red Paper Plane / Ред Пейпър Плейн ЕООД, 2022
София 1616, ул. Секвоя 1А